Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Fala uderzeniowa Warszawa logo
Strona główna » Ból pięty przy chodzeniu – co może oznaczać?

Ból pięty przy chodzeniu – co może oznaczać?

15 lipca 2018

Ukryte na co dzień w obuwiu stopy rzadko przykuwają naszą uwagę, a to przecież na nich opiera się cały ciężar ciała – o urazy czy stany przeciążeniowe stóp nie jest trudno. Bardzo uciążliwy bywa zwłaszcza ból pięt przy chodzeniu, który może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Ból pięty przy chodzeniu może zdarzyć się każdemu – bez względu na płeć czy wiek. Jest to bowiem dość często występująca przypadłość, tyle tylko, że nie każdy zwraca na nią uwagę, tłumacząc sobie, że pięta boli, bo spędziliśmy cały dzień chodząc po sklepach. Tymczasem nieleczony ból pięt może się pogłębiać i powodować coraz większe trudności z poruszaniem. Możliwych przyczyn dolegliwości jest wiele, podobnie zresztą jak metod ich leczenia. Dlatego też za każdym razem potrzebna jest specjalistyczna konsultacja i diagnostyka, którymi zajmujemy się w naszej placówce w Warszawie.

Ból pięty przy chodzeniu – jakie mogą być przyczyny?

bol piety przy chodzeniu

Źródłem bólu pięt mogą być szkodliwe nawyki oraz szeroko rozumiany tryb życia.

  • Bardzo często bóle pięt wywołane są długotrwałym noszeniem niewygodnego, ciasnego obuwia, a także butów na wysokim obcasie. Po pierwsze utrudniają one przepływ krwi przez stopy, po drugie – uciskają tkanki i prowadzą do bolesnych odcisków czy nagniotków. Najlepsze dla zdrowia – tak pięt, jak i całego kręgosłupa – jest dobrze dopasowane obuwie na 2-4-centymetrowym obcasie.
  • Dolegliwości bólowe pięt bywają spowodowane przeciążeniami stóp – może je wywoływać praca zawodowa wymuszająca długotrwałe stanie w niezmienionej pozycji, a także uprawianie niektórych sportów. Dlatego bardzo ważne jest, by podczas joggingu czy gry w koszykówkę mieć odpowiednie obuwie, które amortyzuje wpływ niekorzystnych czynników.
Nie wiesz czy fala uderzeniowa to dobry zabieg dla Ciebie? Przyjdź na bezpłatną konsultacje z fizjoterapeutą.

Schorzenia, które wywołują bóle pięt

Ból pięty przy chodzeniu może być wywołany nie tylko przez niewygodne buty czy czynniki zawodowe. Czasami objaw ten towarzyszy chorobom układu ruchu.

  • Zapalenie rozcięgna podeszwowego – zwane także ostrogą piętową, to stan, w którym na skutek przewlekłych stanów zwyrodnieniowych na pięcie tworzy się narośl podrażniająca rozcięgno, wywołująca stan zapalny, ból i trudności z poruszaniem się. Schorzenie może wywoływać nadwaga, otyłość, praca w pozycji stojącej czy uprawianie niektórych sportów.
  • Płaskostopie – to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, przez co staje się płaska. Może być ono efektem czynników genetycznych, wad wrodzonych czy przykurczów mięśniowych. Płaskostopie bywa czynnikiem wywołującym bóle pięt, ale także pogorszenie wytrzymałości stopy czy problemy z chodzeniem.

Oczywiście ból pięty przy chodzeniu może być także efektem stłuczenia lub złamania kości piętowej, innych urazów mechanicznych, czasem towarzyszy dyskopatii (urazowi krążka międzykręgowego) oraz rwie kulszowej.

Jak można leczyć ból pięty?

bol piety

Aby dobrać odpowiednią metodę leczenia dolegliwości bólowych, konieczna jest dokładna diagnostyka, obejmująca m.in. badanie USG stopy oraz RTG. W zależności od przyczyn bólu pięty, lekarz zlecić może farmakoterapię (stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zwłaszcza miejscowych) oraz różne rodzaje fizykoterapii. Bardzo skuteczna w leczeniu bólu pięt różnego pochodzenia jest dostępna w naszej placówce w Warszawie terapia falą uderzeniową, czyli pobudzanie procesów regeneracji tkanek przy pomocy strumienia energii ukierunkowanej na konkretną partię ciała. Pobudza ona produkcję nowych, nieuszkodzonych komórek, poprawia krążenie krwi i zwiększa produkcję kolagenu.

A może wkładki?

Nowoczesną metodą leczenia bólu pięty różnego pochodzenia są także termoplastyczne wkładki ortopedyczne Formthotics, które tworzymy w naszej przychodnie na miejscu, idealnie dopasowując je do anatomicznej budowy stopy pacjenta na podstawie jej komputerowego pomiaru. Wkładki termoplastyczne stabilizują stopę, podnoszą komfort poruszania się, minimalizują dolegliwości bólowe, hamują procesy deformacyjne i stany zapalne. Co ważne, ich zużyte elementy można co jakiś czas wymienić, na podstawie badania komputerowego dopasowując je do aktualnego stanu stóp pacjenta.

Zadzwoń teraz Zapisz się online

Skontaktuj się z nami

Footer icon
Adres
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa
Footer icon
Godziny otwarcia
Pon-Pt: 8:00 - 21:00
Sobota : 8:00 - 14:00
Footer icon
E-Mail
gabinet@fala-uderzeniowa.warszawa.pl