Fala uderzeniowa skupiona vs fala uderzeniowa radialna

Zabiegi fizjoterapeutyczne są szeroko wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju schorzeń narządów ruchu. Pozwalają zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz zniwelować stan zapalny, a tym samym przywrócić pełną sprawność. Jedną z najskuteczniejszych i cieszących się największą popularnością zarówno wśród specjalistów jak i pacjentów metod jest fala uderzeniowa, a zwłaszcza fala uderzeniowa skupiona. Odpowiednio przeprowadzony zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej skupionej pozwala w krótkim czasie uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.

Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji. Nie czekaj, umów się na wizytę już teraz.

Na czym polega fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa to fala akustyczna o niewielkiej częstotliwości generowana mechanicznie przy użyciu specjalnej głowicy, która jest w stanie przeniknąć w głąb tkanek i dotrzeć bezpośrednio do miejsca, w którym powstał stan zapalny i w którym odczuwane są dolegliwości bólowe . Swoim działaniem stymuluje między innymi produkcję kolagenu, zmniejsza napięcie mięśni i pobudza cyrkulację krwi, dzięki czemu wspomaga procesy regeneracyjne tkanek. Co więcej, jest ona w stanie usunąć z tkanek szkodliwe substancje, takie jak kwas mlekowy czy złogi wapnia. Ta innowacyjna metoda jest całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna, a ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest minimalne. Fala uderzeniowa stosowana jest również w medycynie estetycznej, ze względu na swoją zdolność do redukcji cellulitu i zmniejszania widoczności blizn.

W fizjoterapii stosowane są dwa rodzaje fali uderzeniowej:

  • Fala uderzeniowa radialna,
  • Fala uderzeniowa skupiona.

Czym różnią się od siebie?

Fala uderzeniowa radialna

W większości gabinetów wykorzystywana jest fala uderzeniowa radialna (RSWT), która opiera się na technologii pneumatycznej. Powstaje ona w wyniku uderzenia skompresowanego pod dużym ciśnieniem powietrza lub w sposób elektromagnetyczny z urządzenia do aplikatora przyłożonego do skóry pacjenta. W ten sposób fala uderzeniowa wnika w głąb ciała i rozchodzi się tam w sposób promienisty, a im głębiej dociera, tym przekazywana energia zmniejsza się. Fala uderzeniowa radialna trwa maksymalnie 5ms, a ciśnienie które osiąga nie przekracza 1 MPa. Główną jej zaletą jest fakt, iż może oddziaływać jednocześnie na dużą powierzchnię ciała. Powszechnie stosowana, przyspiesza procesy regeneracyjne poprawiając metabolizm i krążenie krwi, a także stymulując organizm i zmniejszając dolegliwości bólowe.

Fala uderzeniowa skupiona – charakterystyka i zalety

Stosunkową nowością w gabinetach fizjoterapeutycznych jest fala uderzeniowa skupiona (FSWT). Charakteryzuje ona się silniejszym bodźcem, dzięki czemu intensywniej oddziałuje na tkanki. W przeciwieństwie do fali uderzeniowej radialnej, wytwarzana jest ona w technologii elektroakustycznej, która łączy najwyższą intensywność z wysoką żywotnością. Pod wpływem wysokiego napięcia w aplikatorze tworzona jest akustyczna fala uderzeniowa, która za pomocą specjalnej soczewki kształtowana jest w skupiony bodziec. Ten za pomocą specjalnych nakładek sprzęgających wprowadzany jest na odpowiednią głębokość do wnętrza ciała pacjenta.Czym różni się fala uderzeniowa skupiona od radialnej? Przede wszystkim:

  • Osiąga zdecydowanie wyższe ciśnienie, nawet do 100 MPa,
  • Trwa zaledwie 0,2 us,
  • Fala uderzeniowa dociera dokładnie w miejsce bólu, nie rozprasza się na boki,
  • Możliwe jest regulowanie gęstości energii, dzięki czemu może mieć różnorodne zastosowanie,
  • Może wykazywać właściwości niszczące i być stosowana np. przy usuwaniu stawów rzekomych,
  • Zabieg może być przeprowadzany przy jednoczesnym obrazowaniu za pomocą USG, co dodatkowo zwiększa precyzję i podnosi skuteczność zabiegu
  • Ból i dyskomfort odczuwane w trakcie zabiegu jest mniejszy nawet do 80%.

Wśród głównych zalet fali uderzeniowej skupionej, oprócz oczywistej stymulacji procesów regeneracyjnych i poprawy mikrokrążenia wymienia się również stymulację komórek macierzystych oraz działanie bakteriobójcze.​

Fala uderzeniowa skupiona vs radialna- cena

Fala uderzeniowa radialna jest powszechnie stosowana w fizjoterapii, a cena zabiegu w naszym gabinecie wynosi 55 złotych za pojedynczą sesję. Liczbę sesji składającą się na całość terapii, każdorazowo ustala się indywidualnie ze specjalistą, dostosowując ją do rodzaju schorzenia i oczekiwań pacjenta. Zwykle jednak konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów, w odstępie około tygodnia.

Fala uderzeniowa skupiona, w przeciwieństwie do powszechnie stosowanej fali radialnej wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, którego cena jest ponad 5-krotnie wyższa od standardowych aparatów, ale również zdecydowanie większego doświadczenia i lepszego przygotowania ze strony fizjoterapeuty przeprowadzającego zabieg. W związku z tym cena pojedynczego zabiegu z wykorzystaniem fali uderzeniowej skupionej jest wyższa i w naszym gabinecie wynosi 85 złotych.