Kolano skoczka leczenie objawy

Jednym z najbardziej powszechnych wśród sportowców urazów jest kolano skoczka. To potoczna nazwa entezopatii kolana, spowodowanej uszkodzeniem więzadeł rzepki. Proces degeneracji postępuje stopniowo – w obrębie tego miejsca tworzą się liczne mikrourazy, które po jakimś czasie dają znać o sobie.

kolano skoczka leczenie

Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji. Nie czekaj, umów się na wizytę już teraz.

kolano skoczka leczenie

Jest to przypadłość, która dotyka przede wszystkim sportowców, głównie siatkarzy, koszykarzy, ale również zawodników innych dyscyplin. Bardzo ważne jest by z problemem zgłosić się do dobrego ortopedy możliwe wcześnie. Kluczowe jest aby nie dopuścić do przejścia kontuzji w stan przewlekły. Jeśli dojdzie do stanu przewlekłego to leczenie kolana skoczka jest trudne i długotrwałe, a jeżeli go nie przeprowadzimy może dojść nawet do całkowitego zerwania więzadła rzepki.

Kolano skoczka -czym jest ?

Tak zwane „kolano skoczka” to uraz więzadła rzepki. To struktura łącząca rzepkę z kością piszczelową, która wraz z rzepką i mięśniem czworogłowym tworzy mechanizm wyprostny kolana. Kolano skoczka to zmiana o charakterze przeciążeniowo-zwyrodnieniowym więzadła w okolicy wierzchołka rzepki. W uszkodzonym miejscu tworzą się mikrourazy, w wyniku których następuje stopniowa degeneracja tkanek. Do schorzenia zazwyczaj dochodzi w wyniku silnego przeciążenia, takiego jak podczas skoków i skrętów, z tego powodu więc jest to schorzenie typowe dla osób uprawiających sporty z wyskokami, zarówno rekreacyjnie jak i wyczynowo.

Nie ustalono jednoznacznej przyczyny postawania „kolana skoczka”. Najbardziej prawdopodobna jest jednak teoria mówiąca, że ma on związek z toczącym się w obrębie tkanki ścięgnistej więzadła rzepki procesem zwyrodnieniowym. Do czynników ryzyka zalicza się:

  • Nadmiar aktywności fizycznej lub jej nieprawidłowe dobranie,
  • Przeciążenia stawu kolanowego,
  • Nieprawidłowa technika uprawiania sportu,
  • Zaburzenia anatomii rzepki,
  • Zaburzenia osiowego ustawienia kończyny dolnej

Kolano skoczka – objawy

Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem schorzenia, jakim jest „kolano skoczka” jest ból w dolnej części rzepki. Często towarzyszy mu obrzęk całego stawu kolanowego oraz poszerzenie zarysu więzadła. Dolegliwości nasilają się przy ruchach związanych z napięciem mięśnia czworogłowego, takich jak podskoki, bieg czy przysiady. Ze względu na stopień zaawansowania objawów wyróżnia się 4 etapy choroby:

  • I – ból występuje tylko po aktywności fizycznej,
  • II – ból pojawia się przed rozpoczęciem aktywności, następnie znika aby znów powrócić po zakończeniu treningu,
  • III – ból występuje w czasie aktywności fizycznej,
  • IV – naderwanie więzadła i osłabienie aparatu wyprostnego kolana, skutkujące całkowitym zerwaniem więzadła rzepki.

Wraz z rozwojem choroby występuje osłabienie, a wreszcie zanik mięśnia czworogłowego.

Leczenie kolana skoczka

Jeżeli występują u nas objawy, które mogą wskazywać na „kolano skoczka” powinniśmy natychmiast udać się do ortopedy, który potwierdzi diagnozę i zaleci odpowiednią terapię. W tym celu niezbędne jest zebranie odpowiedniego wywiadu lekarskiego, jak również przeprowadzenie badania fizykalnego oraz badania USG kolana, które pozwoli zobrazować stopień uszkodzenia więzadła. Leczeniem z wyboru jest terapia zachowawcza, jednak gdy nie przynosi ona rezultatów konieczne może być leczenie operacyjne.

Na leczenie zachowawcze składa się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, okłady i masaże lodem, odpoczynek oraz rehabilitacja. Obejmuje ona zabiegi przeciwzapalne takie jak krioterapia czy jonoforeza, wzmacniające osłabione mięśnie (elektrostymulacja) oraz regeneracyjne. Do tych ostatnich należy m.in. fala uderzeniowa, która w przypadku kolana skoczka pozwala uzyskać doskonałe rezultaty. Jej skuteczność szacuje się na 85%, a jeśli dołączymy do niej zabiegi z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego, skuteczność dodatkowo wzrośnie. W przypadku przewlekłych, wyjątkowo trudnych przypadków zaleca się kompleksową rehabilitację uwzględniającą również odpowiednio dobrane ćwiczenia – przede wszystkim rozciąganie mięśnia czworogłowego uda, odpowiadającego za prostowanie stawu kolanowego. Dobry ortopeda znający się na swoim fachu zleci odpowiednią rehabilitację i zabiegi – tylko kompleksowe działania mogą szybko doprowadzić pacjenta do zdrowia.

Należy jednak zauważyć, że ból z przedniej części kolana nie zawsze musi być spowodowany kolanem skoczka. Dlatego ważne jest aby przed rozpoczęciem zabiegów wykonać dokładną diagnostykę i skonsultować się z lekarzem. W naszym ośrodku możesz liczyć na darmową konsultację z fizjoterapeutą, który oceni czy Twój przypadek jest wskazaniem do wykonania terapii falą uderzeniową.