Łokieć tenisisty przyczyny leczenie

Czujesz przeszywający ból w okolicy łokcia lub po zewnętrznej części przedramienia? Pracujesz na co dzień dużo przy komputerze? A może jesteś mechanikiem, który całymi dniami wkręca śruby lub ogrodnikiem przycinającym zieleń nożycami? Skąd te pytania? Ponieważ te osoby najczęściej są narażone na bolesną dolegliwość – zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, potocznie nazywane „łokciem tenisisty” – kontuzję, która tak naprawdę nie dotyczy zawodowych tenisistów

Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji. Nie czekaj, umów się na wizytę już teraz.

Najbardziej na tę dolegliwość narażone są osoby w wieku 30-65 lat, czyli ludzie aktywni zawodowo, pracownicy biurowi, graficy, informatycy, a także mechanicy, monterzy, czy ogrodnicy, ludzie którzy każdego dnia wykonują powtarzające się ruchy doprowadzając do przeciążeń, a w konsekwencji mikrouszkodzeń i stanu zapalnego nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Warto odwiedzić dobrego ortopedę, który zdiagnozuje schorzenie, bowiem możesz cierpieć nie na „łokieć tenisisty”, ale na „łokieć golfisty”. O tej drugiej dolegliwości przeczytasz w dalszej części tekstu.

„Łokieć tenisisty” przyczyny

„Łokieć tenisisty” to kontuzja związana z degeneracją okolicy przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka prowadzących do kości nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Do patologii dochodzi w wyniku mikrouszkodzeń, które to tworzą się w związku z powtarzającym się ruchem np. siłowym wyprostem palców. Wspomniane mikrouszkodzenia mogą być również pochodną specyficznych ruchów nadgarstka, jak podczas cięcia nożycami lub wkręcania śrubokrętem. Wprawdzie chory odczuwa ból w łokciu, jednak jest to ból, za który odpowiadają ścięgna łączące palce i nadgarstek ze stawem łokciowym. Jest to kontuzja nieprzyjemna, dość bolesna i ograniczająca ruchomość ręki, jednak przy obecnych metodach leczenia zdecydowanie do wyleczenia, bez interwencji chirurgicznej.

„Łokieć tenisisty” objawy

Głównymi objawami, które wskazują na „łokieć tenisisty” jest ból w obrębie łokcia, przeważnie po jego zewnętrznej stronie. Pacjenci opisują go jako pieczenie, kłucie, pulsowanie, które nasila się podczas wykonywania czynności angażujących chore tkanki. Normalnym objawem zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest osłabienie nadgarstka, dlatego wstępem do leczenia powinno być odciążenie chorej ręki od obowiązków, które spowodowały uraz. Nawet najzwyklejsze czynności jak przekręcanie klucza w zamku, czy chwytanie za klamkę mogą sprawiać choremu duży ból. Gdy „łokieć tenisisty” jest w stadium zaawansowanym pacjent odczuwa tkliwość już w przypadku lekkiego ucisku okolicy łokcia. „Łokieć tenisisty” to nie jest kontuzja, która sama się zaleczy. Pojawił się stan zapalny wywołany przez mikrouszkodzenia i chorą tkankę trzeba koniecznie zregenerować. W przeciwnym razie, uraz będzie się pogłębiał prowadząc nawet do utraty pełnej ruchomości kończyny, nie wspominając już o niewyobrażalnym bólu. Wizyta u ortopedy jest po prostu nieodzowna. Specjalista na podstawie badania USG wdroży odpowiednie leczenie – prawdopodobnie będzie to terapia falą uderzeniową.

„Łokieć tenisisty” leczenie tradycyjne

Tradycyjne leczenie łokcia tenisisty opierało się do niedawna na podawaniu sterydów, co przeważnie jeszcze nasilało stan zapalny. Pacjent nie odczuwając bólu wracał do codziennej aktywności i nadal nadwyrężał okolice przyczepu ścięgien prostowników i nadkłykcia bocznego. Obecnie leczenie „łokcia tenisisty” ma na celu mobilizację organizmu do regeneracji uszkodzonych struktur. W tym celu stosuje się fizjoterapię. Ortopedzi przepisują na „łokieć tenisisty” ultradźwięki, jonoforezę, krioterapię. Dużą ulgę dają również masaże, pod warunkiem że są przeprowadzone przez doświadczonego fizjoterapeutę. Pomocna w leczeniu „łokcia tenisisty” może okazać się orteza i kinesiotaping, czyli plastry odciążające staw łokciowy. Leczenie tradycyjnymi metodami jednak nie daje tak dobrych rezultatów jak terapia falą uderzeniową.

Terapia falą uderzeniową na „łokieć tenisisty”

Przede wszystkim, by jakiekolwiek leczenie było skuteczne należy odciążyć chorą kończynę. Angażując ją w codzienne obowiązki, stany degeneracyjne tkanek będą postępować i nawet najlepsze sposoby leczenia zawiodą, gdy ręka nie ma szans na odpoczynek. Jeżeli przyczyna „łokcia tenisisty” związana jest z pracą, to warto poprosić pracodawcę o zwolnienie. Wracając do terapii falą uderzeniową jest to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod nieoperacyjnych leczenia „łokcia tenisisty”. To nowoczesna metoda, która świetnie sprawdza się w leczeniu tkanek miękkich nie tylko w medycynie sportowej, ale także przy fizykoterapii osób, które nie są związane ze sportem.

Na czym polega leczenie falą uderzeniową?

Za pomocą fali akustycznej o precyzyjnie skierowanej energii następuje leczenie chorych tkanek. Fala uderzeniowa przyspiesza proces regeneracji, poprzez pobudzenie metabolizmu tkanek. Poprawia się cyrkulacja krwi, jak również zwiększa się produkcja kolagenu. W przypadku napięć mięśniowych fala uderzeniowa działa rozluźniająco, co też nie jest bez znaczenia w procesie regeneracji tkanek.

Ile trwa terapia falą uderzeniową?

Przeważnie pięć-sześć krótkich zabiegów skutecznie likwiduje ból, wyraźnie zmniejszając stan zapalny. Zabiegi powinno się przeprowadzać co kilka dni tak, by terapia zamknęła się w miesiącu. W przypadku starszych urazów konieczne może być wykonanie dłuższej terapii składającej się z 10, a nawet 15 zabiegów – wszystko zależy od postępów w leczeniu. Z naszych obserwacji wynika, że skuteczność fali uderzeniowej w leczeniu „łokcia tenisisty” to około 80 % całkowicie wyleczonych przypadków. To doskonały wynik biorąc pod uwagę fakt, że jest to metoda ogólnodostępna, na którą nie potrzeba skierowania od lekarza. Wystarczy pokazać fizjoterapeucie wynik badania USG potwierdzający dolegliwość.

Łączona terapia falą uderzeniową i laserem wysokoenergetycznym

W zaawansowanych przypadkach, jak i dla przyspieszenia efektów terapeutycznych równolegle z terapią falą uderzeniową stosuje się terapię laserem HILT (High Intensity Laser Theraphy). Jest to najmocniejszy laser na rynku, którego moc wynosi aż 15 W, dzięki czemu można nim leczyć nawet wyjątkowe oporne kontuzje.

„Łokieć golfisty” objawy i przyczyny

Nie zawsze ból w łokciu to tzw. „łokieć tenisisty”. Równie dobrze stanem zapalnym może być objęty nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej. Taką kontuzję określa się potocznie mianem „łokcia golfisty”. Ból występuje po wewnętrznej stronie łokcia, w obrębie przyczepu mięśni przedramienia. „Łokieć golfisty” może również dawać dolegliwości bólowe w przedramieniu, nadgarstku, a nawet palcach. Jeżeli podejrzewasz u siebie właśnie to schorzenie to sprawdź, czy ból i tkliwość występuje po wewnętrznej stronie łokcia? Czy odczuwasz sztywność ręki albo osłabienie pracy nadgarstka i palców? A może czujesz drętwienie lub mrowienie w palcach dłoni? Ból może się nasilać przy takich czynnościach jak zgięcie ręki w nadgarstku, naciśnięciu klamki od drzwi, czy nawet uściśnięciu komuś dłoni. Jeżeli zaobserwowałeś wymienione wyżej objawy u siebie, to prawdopodobnie cierpisz na „łokieć golfisty”. Warto jednak zgłosić się do ortopedy, który postawi ostateczną diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Skąd bierze się to schorzenie? Podobnie, jak w przypadku „łokcia tenisisty”, przyczyną „łokcia golfisty” jest uszkodzenie przyczepów mięśni przedramienia, do którego dochodzi przeważnie na skutek powtarzających się mikro urazów. Są one skutkiem powtarzających się ruchów nadgarstka wbrew oporowi. Dochodzi wtedy do przerostu masy mięśniowej, czego efektem jest ucisk na nerw łokciowy i w konsekwencji ból.

Leczenie „łokcia golfisty”

Leczenie „łokcia golfisty” przebiega podobnie jak w przypadku „łokcia tenisisty”. Celem jest regeneracja uszkodzonych struktur w obrębie łokcia, dlatego dobre rezultaty dają zabiegi fizykalne, jak krioterapia, którą można wykonywać nawet we własnym zakresie w domu przykładając jakiś produkt mrożony w okolice wewnętrznej części łokcia (max. kilka minut). Dobre efekty dają też zabiegi ultradźwiękami i masaż, jednak podobnie jak w przypadku „łokcia tenisisty” najlepsze rezultaty w leczeniu „łokcia golfisty” osiąga się terapią falą uderzeniową. Przeważnie już 5-6 krótkich zabiegów wystarcza, żeby pozbyć się uciążliwego bólu i wydatnie zmniejszyć stan zapalny. Terapia falą uderzeniową doskonale wpływa na regenerację uszkodzonych struktur poprzez poprawę cyrkulacji krwi i wzrost produkcji naturalnego kolagenu. Dobrym uzupełnieniem leczenia „łokcia golfisty” jest terapia laserem wysokoenergetycznym o mocy aż 15 W, dzięki czemu efekty terapeutyczne są jeszcze szybsze, a ryzyko nawrotu schorzenia znacznie mniejsze. Do leczenia tej dolegliwości może też wprowadzić określone ćwiczenia. Jakie? Dobry ortopeda, czy też fizjoterapeuta powinien pokazać pacjentowi również zestaw prostych ćwiczeń na „łokieć golfisty” lub „łokieć tenisisty”. Są to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające prostowniki oraz zginacze palców, zaginacze nadgarstka, a także łokcia. Należy oczywiście pamiętać, by w okresie leczenia jak i 3-4 tygodnie to jego zakończeniu „oszczędzać” łokieć.