Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności
RozumiemCzujesz przeszywający ból w okolicy łokcia lub po zewnętrznej części przedramienia? Pracujesz na co dzień dużo przy komputerze? A może jesteś mechanikiem, który całymi dniami wkręca śruby lub informatykiem albo panią recepcjonistką? Skąd te pytania? Ponieważ te osoby najczęściej są narażone na bolesną dolegliwość – zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, potocznie nazywane „łokciem tenisisty” – kontuzję, która tak naprawdę nie dotyczy zawodowych tenisistów. Łokieć tenisisty leczenie oraz przyczny powstawania tego urazu przedstawimy poniżej.
Najbardziej na tę dolegliwość narażone są osoby w wieku 30-65 lat, czyli ludzie aktywni zawodowo, pracownicy biurowi, graficy, informatycy, a także mechanicy, monterzy, czy ogrodnicy, ludzie którzy każdego dnia wykonują powtarzające się ruchy doprowadzając do przeciążeń, a w konsekwencji mikrouszkodzeń i stanu zapalnego nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Warto odwiedzić dobrego ortopedę, który zdiagnozuje schorzenie, bowiem możesz cierpieć nie na „łokieć tenisisty”, ale na „łokieć golfisty”. O tej drugiej dolegliwości przeczytasz w dalszej części tekstu.
„Łokieć tenisisty” to kontuzja związana z degeneracją okolicy przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka prowadzących do kości nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Do patologii dochodzi w wyniku mikrouszkodzeń, które to tworzą się w związku z powtarzającym się ruchem np. siłowym wyprostem palców. Wspomniane mikrouszkodzenia mogą być również pochodną specyficznych ruchów nadgarstka, jak podczas cięcia nożycami lub wkręcania śrubokrętem. Wprawdzie chory odczuwa ból w łokciu, jednak jest to ból, za który odpowiadają ścięgna łączące palce i nadgarstek ze stawem łokciowym. Jest to kontuzja nieprzyjemna, dość bolesna i ograniczająca ruchomość ręki, jednak przy obecnych metodach leczenia zdecydowanie do wyleczenia, bez interwencji chirurgicznej.
Głównymi objawami, które wskazują na „łokieć tenisisty” jest ból w obrębie łokcia, przeważnie po jego zewnętrznej stronie. Pacjenci opisują go jako pieczenie, kłucie, pulsowanie, które nasila się podczas wykonywania czynności angażujących chore tkanki. Normalnym objawem zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest osłabienie nadgarstka, dlatego wstępem do leczenia powinno być odciążenie chorej ręki od obowiązków, które spowodowały uraz. Nawet najzwyklejsze czynności jak przekręcanie klucza w zamku, czy chwytanie za klamkę mogą sprawiać choremu duży ból. Gdy „łokieć tenisisty” jest w stadium zaawansowanym pacjent odczuwa tkliwość już w przypadku lekkiego ucisku okolicy łokcia. „Łokieć tenisisty” to nie jest kontuzja, która sama się zaleczy. Pojawił się stan zapalny wywołany przez mikrouszkodzenia i chorą tkankę trzeba koniecznie zregenerować. W przeciwnym razie, uraz będzie się pogłębiał prowadząc nawet do utraty pełnej ruchomości kończyny, nie wspominając już o niewyobrażalnym bólu. Wizyta u ortopedy jest po prostu nieodzowna. Specjalista na podstawie badania USG wdroży odpowiednie leczenie – prawdopodobnie będzie to terapia falą uderzeniową.
Tradycyjne leczenie łokcia tenisisty opierało się do niedawna na podawaniu sterydów, co przeważnie jeszcze nasilało stan zapalny. Pacjent nie odczuwając bólu wracał do codziennej aktywności i nadal nadwyrężał okolice przyczepu ścięgien prostowników i nadkłykcia bocznego. Obecnie leczenie „łokcia tenisisty” ma na celu mobilizację organizmu do regeneracji uszkodzonych struktur. W tym celu stosuje się fizjoterapię. Ortopedzi przepisują na „łokieć tenisisty” ultradźwięki, jonoforezę, krioterapię. Dużą ulgę dają również masaże, pod warunkiem że są przeprowadzone przez doświadczonego fizjoterapeutę. Pomocna w leczeniu „łokcia tenisisty” może okazać się orteza i kinesiotaping, czyli plastry odciążające staw łokciowy. Leczenie tradycyjnymi metodami jednak nie daje tak dobrych rezultatów jak terapia falą uderzeniową.
Przede wszystkim, by jakiekolwiek leczenie było skuteczne należy odciążyć chorą kończynę. Angażując ją w codzienne obowiązki, stany degeneracyjne tkanek będą postępować i nawet najlepsze sposoby leczenia zawiodą, gdy ręka nie ma szans na odpoczynek. Jeżeli przyczyna „łokcia tenisisty” związana jest z pracą, to warto poprosić pracodawcę o zwolnienie. Wracając do terapii falą uderzeniową jest to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod nieoperacyjnych leczenia „łokcia tenisisty”. To nowoczesna metoda, która świetnie sprawdza się w leczeniu tkanek miękkich nie tylko w medycynie sportowej, ale także przy fizykoterapii osób, które nie są związane ze sportem.
Za pomocą fali akustycznej o precyzyjnie skierowanej energii następuje leczenie chorych tkanek. Fala uderzeniowa przyspiesza proces regeneracji, poprzez pobudzenie metabolizmu tkanek. Poprawia się cyrkulacja krwi, jak również zwiększa się produkcja kolagenu. W przypadku napięć mięśniowych fala uderzeniowa działa rozluźniająco, co też nie jest bez znaczenia w procesie regeneracji tkanek.
Przeważnie pięć-sześć krótkich zabiegów skutecznie likwiduje ból, wyraźnie zmniejszając stan zapalny. Zabiegi powinno się przeprowadzać co kilka dni tak, by terapia zamknęła się w miesiącu. W przypadku starszych urazów konieczne może być wykonanie dłuższej terapii składającej się z 10, a nawet 15 zabiegów – wszystko zależy od postępów w leczeniu. Z naszych obserwacji wynika, że skuteczność fali uderzeniowej w leczeniu „łokcia tenisisty” to około 80 % całkowicie wyleczonych przypadków. To doskonały wynik biorąc pod uwagę fakt, że jest to metoda ogólnodostępna, na którą nie potrzeba skierowania od lekarza. Wystarczy pokazać fizjoterapeucie wynik badania USG potwierdzający dolegliwość.
W zaawansowanych przypadkach, jak i dla przyspieszenia efektów terapeutycznych równolegle z terapią falą uderzeniową stosuje się terapię laserem HILT (High Intensity Laser Theraphy). Jest to najmocniejszy laser na rynku, którego moc wynosi aż 15 W, dzięki czemu można nim leczyć nawet wyjątkowe oporne kontuzje.
W dzisiejszych czasach w sieci bez problemu można znaleźć różne domowe sposoby na łokieć tenisisty. Wśród nich znajdziemy takie porady jak okłady z liści kapusty czy liści „babki”, które bazują na mądrościach medycyny ludowej. Choć w niektórych przypadkach mogą one nieznacznie zmniejszyć stan zapalny czy dolegliwości bólowe związane ze schorzeniem jakim jest łokieć tenisisty, nie mają one działania długofalowego. Nawet takie metody jak okłady z lodu to jedynie doraźne, domowe sposoby na łokieć tenisisty, które nie powinny zastępować w żaden sposób profesjonalnej terapii. Dużo bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest wizyta w naszej klinice i przeprowadzone pod okiem specjalistów zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej, która nie tylko zmniejsza dolegliwości bólowe, ale również stymuluje procesy regeneracyjne w obrębie stawu.