Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności
RozumiemCzujesz kłucie w pięcie, które z upływem czasu przeradza się w uciążliwy, przeszywający ból uniemożliwiający chodzenie, stanie, nie mówiąc już o bieganiu lub uprawianiu innych sportów? To najprawdopodobniej ostroga piętowa leczenie objawy oraz przyczyny powstawania tego schorzenia przeczytasz w artykule poniżej.
Jest to bardzo małej wielkości zwapnienie w kształcie haczyka skierowanego w stronę palców. Towarzyszy temu przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego. Budzisz się rano i wstajesz z łóżka z grymasem bólu na twarzy?. Właśnie podczas pierwszych kroków ostroga piętowa dokucza najbardziej. Gdy się rozchodzisz ból staje się mniejszy, ale nie znika i co pewien czas daje o sobie znać. Aby zdiagnozować ostrogę piętową należy udać się ze zdjęciem rentgenowskim do lekarza specjalisty. Dobry ortopeda wystarczy, że spojrzy na zdjęcie i będzie wiedział, czy przyczyną bólu w pięcie, jest właśnie ostroga. Trzeba również pamiętać ,że nie zawsze ból pięty podczas chodzenia świadczy o tym że mamy ostrogę piętową. Może to być wiele innych schorzeń.
Przyczyną ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego. Jest to silna tkanka miękka łącząca piętę z śródstopiem. Rozcięgno jest odpowiedzialne za przenoszenie sił ze ścięgna Achillesa oraz mięśnia trójgłowego łydki na piętę, a dalej również na palce. Stale się napina i rozluźnia. Używamy go przy każdym kroku, dlatego tak bardzo narażone jest na mikrourazy, zwłaszcza wtedy, gdy chodzimy w źle dobranym obuwiu lub intensywnie trenujemy z wykorzystaniem stóp. Gdy mikrourazy rozcięgna podeszwowego się nawarstwiają powstaje stan zapalny.
Jest on odczuwalny przede wszystkim w obrębie pięty, gdzie rozcięgno jest zaczepione, jak również bliżej środka stopy od strony podeszwowej. Jeżeli nie podejmie się skutecznego leczenia rozcięgna podeszwowego wówczas kontuzja przechodzi w stan przewlekły, czego efektem jest zwapnienie czyli tytułowa ostroga piętowa. Tak więc bezpośrednią przyczyną powstania ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego. Pośrednimi przyczynami mogą być natomiast nadwaga, nieprawidłowo dobrane obuwie, przeciążenia wynikające z aktywności fizycznej (sportowcy), czy też deformacje stóp, w których rozkład nacisków na podłoże jest nieprawidłowy.
Przypomnijmy, wzorowa stopa powinna się opierać na trzech punktach podparcia: pierwszej oraz piątej głowie śródstopia oraz pięcie. Niestety u osób, które mają płaskostopie podłużne lub płaskostopie poprzeczne rozkład sił na podłoże jest nieprawidłowy, co sprzyja kontuzjom m.in. rozcięgna podeszwowego.
Jest kilka metod radzenia sobie z bólem związanym z ostrogą piętową. Jedną z nich są indywidualne wkładki ortopedyczne wykonywane na zamówienie po wcześniejszym badaniu komputerowym stóp. Jest to jednak rozwiązanie hamujące deformacje stóp i zmniejszające ból podczas chodzenia. Najlepszą metodą leczenia ostrogi piętowej, która nie tylko uśmierza ból, ale i mobilizuje włókna kolagenowe do regeneracji jest terapia falą uderzeniową.
Co to takiego i gdzie można się umówić na taki zabieg w Warszawie? Terapia falą uderzeniową to nieoperacyjna metoda leczenia polegająca na wysyłaniu fal ukierunkowanej energii w miejsca bólu, które toczy stan zapalny. Dzięki temu tkanki miękkie i ścięgna mobilizują się do regeneracji, poprawia się cyrkulacja krwi i produkcja naturalnego kolagenu niezbędnego do budowy tkanek miękkich. Zabieg falą uderzeniową trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesny. Praktycznie nie ma do niego żadnych przeciwskazań. Terapię falą uderzeniową można przeprowadzać zarówno u dzieci, jak i u seniorów. Jak przedstawia się częstotliwość zabiegów? Sesje terapeutyczne powinno się wykonywać w odstępie 5-7 dni. Wówczas można oczekiwać naprawdę dobrych i szybkich efektów.
Leczenie ostrogi piętowej za pomocą terapii falą uderzeniową jest najczęściej stosowaną i najskuteczniejszą nieoperacyjną metodą. Skuteczność takiego zabiegu może sięgać nawet 85% całkowicie wyleczonych przypadków. Efekty zabiegu nie występują od razu, a po kilku tygodniach. To, co w miarę szybko mija, to uciążliwy ból. Warto zauważyć, że nie jest to kosztowy zabieg. Trzeba jednak zaznaczyć, że dobrze wykonać przynajmniej kilka takich zabiegów, do momentu wyraźnej poprawy lub całkowitego ustąpienia dolegliwości. W naszej placówce można również sprawić sobie indywidualne wkładki ortopedyczne, które przyniosą dużą ulgę, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia i pozwolą wrócić do normalnego funkcjonowania. Trzeba pamiętać, by w okresie leczenia ostrogi piętowej nie uprawiać sportów, które mogłoby nasilić ból i prowadzić do przeciążeń w stopach, chodzi tu m.in. o bieganie, piłkę nożną, koszykówkę, czy siatkówkę. Wspomniane dyscypliny lepiej zastąpić np. pływaniem lub jazdą na rowerze.
Jeżeli masz problem z chodzeniem i czujesz ból w pięcie to nie zwlekaj, tylko zgłoś się do lekarza specjalisty. Warto wiedzieć, że na wykonanie terapii falą uderzeniową nie wymagane jest skierowanie od lekarza. Jeśli czujesz, że wszystkie objawy wskazują na to, że masz ostrogę piętową, a nie masz zdjęcia RTG to nie ma problemu ponieważ możemy wykonać na miejscu badanie USG stopy, które jest jeszcze lepszym narzędziem diagnostycznym niż RTG ponieważ widać na nim jak wygląda rozcięgno podeszwowe i w jakim jest stanie. A jak już wspomniane zostało to właśnie w większości przypadków od problemów z zapaleniem rozcięgna zaczyna się „przygoda” z leczeniem ostrogi piętowej. My leczymy nie tylko objawy, ale również przyczyny, tak by urazy nie nawracały.
W dzisiejszych czasach wiele osób próbuje leczyć na własną rękę doskwierające im dolegliwości, w tym takie jak ostroga piętowa. W sieci znaleźć możemy różnorodne domowe sposoby na ostrogę piętową, takie jak okłady z kapusty, z octu czy lodu a także leczenie ostrogi piętowej moczem. W większości przypadków nie przynoszą one jednak żadnych korzystnych rezultatów. Nawet jeśli przyniosą one doraźną ulgę, należy pamiętać że ich działanie jest wyłącznie krótkotrwałe i szybki nawrót odczuwanych dolegliwości jest nieunikniony. Z tego powodu zdecydowanie bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów w naszej klinice. Profesjonalnie przeprowadzona terapia z użyciem fali uderzeniowej pozwala skutecznie pozbyć się problemu jakim jest ostroga piętowa, zarówno górna jak i dolna, a w połączeniu z odpowiednią profilaktyką pozwala na stałe uniknąć nawrotów.