Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Fala uderzeniowa Warszawa logo
Strona główna » Pięta Haglunda inaczej ostroga Haglunda

Pięta Haglunda inaczej ostroga Haglunda

Czujesz silny, pulsacyjny ból w obrębie pięty? Masz obrzęk na pięcie, który utrudnia chodzenie, a nawet założenie buta? To może być tzw. ostroga Haglunda. Jest to choroba, która jest przeważnie konsekwencją przewlekłego stanu zapalnego ścięgna Achillesa, w skutek którego dochodzi o powstawania zwapnień z tyłu pięty.

image

Jedno niewielkie zwapnienie to ostroga piętowa górna, natomiast kilka nawarstwiających się zwapnień może przybrać rozmiar ogromnego obrzęku, wielkości kurzego jaja. Więcej o objawach, a także o prawdziwych przyczynach tego schorzenia przeczytasz w tekście poniżej. Dowiesz się z niego również, jakie są skuteczne sposoby leczenia ostrogi Haglunda, a także stanów ją poprzedzających, a więc ostrogi piętowej górnej i przewlekłego zapalenia ścięgna Achillesa.

Nie wiesz czy fala uderzeniowa to dobry zabieg dla Ciebie? Przyjdź na bezpłatną konsultacje z fizjoterapeutą.

Przyczyny powstawania Pięty Haglunda

Przyczyną powstawania ostrogi Haglunda są zwapnienia, które powstają na skutek przewlekłego stanu zapalnego ścięgna Achillesa. W przypadku jednego zwapnienia można mówić o ostrodze piętowej górnej, natomiast wiele nakładających się na siebie zwapnień jest jakby ostrogą piętową w rozmiarze XXXL, czyli tytułową ostrogą Haglunda. Skoro przyczyną powstawania tej dolegliwości jest przewlekły stan zapalny Achillesa, to warto wiedzieć skąd się on bierze. Powodem jego powstawania są powtarzające się mikrouszkodzenia ścięgna, ponieważ jest ono każdego dnia narażone na obciążenia – mniejsze, bądź większe. Oprócz nawarstwiających się mikrourazów ścięgna, które są skutkiem aktywności fizycznej, przyczyną zapalenia ścięgna Achillesa mogą być też procesy starzenia się elementów kostno-stawowych, duża nadwaga, dysfunkcje stopy, pięty albo podudzia, a także takie choroby jak dna moczanowa. Rozprawiając na temat przyczyny powstawania ostrogi Haglunda trzeba się więc tak naprawdę cofnąć do samego początku, a więc przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa.

Pięta Haglunda objawy

Silny ból w pięcie, obrzęk, uszkodzona skóra w obolałym miejscu – to główne objawy pięty Haglunda. By nie doprowadzić do nasilenia dolegliwości, a wręcz przeciwnie – ulżyć sobie w bólu i rozpocząć leczenie, należy udać się do lekarza specjalisty. Dobry ortopeda na podstawie badania fizykalnego i zdjęcia rentgenowskiego, które jest niezbędne do określenia prawidłowości kształtu kości piętowej postawi precyzyjną diagnozę. Nie każdy ból pięty to pięta Haglunda. Może być również związany ze stanami poprzedzającymi, a więc wspomnianą już ostrogą piętową górną, jak również zapaleniem ścięgna Achillesa. Poza tym, ból w pięcie może być również związany ze złamaniem kości piętowej, dlatego konieczne jest wykonanie rentgena stopy, której dotyczy problem.

Leczenie pięty haglunda

Jak skutecznie leczyć ostrogę piętową górną, by nie dopuścić do pogorszenia się stanu pięty, a więc choroby Haglunda? Najlepsze jest leczenie wielotorowe, a więc zabiegi fizykalne plus profilaktyka. Wśród najskuteczniejszych zabiegów w leczeniu ostrogi piętowej górnej wymienia się terapię falą uderzeniową, której skuteczność sięga aż 80% całkowicie wyleczonych przypadków. Zazwyczaj już 2-3 zabiegi wystarczają by znieść dolegliwości bólowe, natomiast po 6-7 zabiegach znika stan zapalny w obrębie pięty nawet w przypadku wyjątkowo dużych zwapnień. Na pięte Haglunda można dodatkowo zastosować terapię laserem wysokoenergetycznym o mocy 15 W, co przyspieszy naturalne procesy regeneracyjne tkanek miękkich. Jak już zostało napisane we wcześniejszych akapitach przyczyną powstania zwapnienia jakim jest ostroga piętowa górna lub wielu zwapnień (ostroga Haglunda) jest toczący się miesiącami stan zapalny ścięgna Achillesa.

Leczenie falą uderzeniową

Dlatego też leczenie powinno się skoncentrować nie tylko na rozbiciu zwapnień i eliminacji bólu, ale również na wyleczeniu samego ścięgna. W tym celu ono również powinno zostać poddane terapii falą uderzeniową i laserem HILT. Często, gdy stan zapalny ścięgna achillesa trwa od bardzo dawna można wdrożyć do leczenia również iniekcje z krwi pacjenta oraz suchą igłoterapię, która rozluźni samo ścięgno. To są właśnie najważniejsze zabiegi, które powinno się zastosować w leczeniu stanu zapalnego ścięgna Achillesa oraz zarówno niewielkiej ostrogi piętowej górnej, jak i pięty Haglunda rozmiarów piłki do golfa. Tylko w ten sposób można definitywnie rozwiązać problem. By nie było nawrotów choroby można zaopatrzyć się w indywidualne wkładki ortopedyczne formowane na ciepło, które poprawiają rozkład nacisków stopy na podłoże wpływając tym samym na prawidłową biomechanikę stóp i w konsekwencji również całego ciała.

Jeżeli doskwiera Ci ból w pięcie to możesz cierpieć zarówno na ostrogę piętową, zapalenie ścięgna Achillesa, jak również tzw. piętę Haglunda (jest ona widoczna gołym okiem) – obrzęk na pięcie mówi sam za siebie, że dzieje się z nią coś złego. Koniecznie zgłoś się do lekarza specjalisty, bo samo nie przejdzie, a ból w pięcie wyłączy Cię z życia codziennego. Pamiętaj, że ból pięty może być też efektem złamania kości oraz takich schorzeń jak ostroga piętowa dolna, czy zapalenie rozcięgna podeszwowego. Bez względu na to, co Ci dolega, dobry ortopeda na pewno postawi trafną diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Zadzwoń teraz Zapisz się online

Skontaktuj się z nami

Footer icon
Adres
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa
Footer icon
Godziny otwarcia
Pon-Pt: 8:00 - 21:00
Sobota : 8:00 - 14:00
Footer icon
E-Mail
gabinet@fala-uderzeniowa.warszawa.pl