Leczenie haluksów falą uderzeniową

Lip 13, 2018 | Fala uderzeniowa

Haluksy to dość powszechne schorzenie, które dotyczy głównie kobiet – według statystyk, boryka się z nimi nawet 46% pań po 50. roku życia. Jednym z najnowocześniejszych sposobów leczenia haluksów jest fala uderzeniowa – oczywiście przy jej pomocy nie da się ich usunąć, ale można zmniejszyć stan zapalny oraz dolegliwości bólowe, np. w oczekiwaniu na zabieg operacyjny.

Haluksy to deformacja stopy, będąca efektem spłaszczenia łuku poprzecznego stopy i następującego przenoszenia punktu podparcia z pierwszej kości śródstopia na kość drugą i trzecią. Stopa traci swój anatomiczny kształt – paluch przekrzywia się w kierunku pozostałych palców, a na wewnętrznej krawędzi stopy tworzy się guz. Haluksy są nie tylko defektem estetycznym – bardzo często powodują dolegliwości bólowe, problemy z zakupem obuwia, a także objawy poboczne, w postaci np. wysiękowego stanu zapalnego kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego.

Haluksy – przyczyny

W opinii wielu osób, haluksy mają głównie podłoże genetyczne – owszem, w niektórych przypadkach jest to faktycznie kwestia genów odziedziczonych po mamie czy babci, ale znacznie częściej są one efektem szkodliwych nawyków czy istnienia innych chorób. I tak zdecydowanie najczęstszą przyczyną haluksów jest codzienne chodzenie w butach na wysokim obcasie oraz ze zwężonymi czubkami – wymusza to kompletnie nienaturalne ułożenie stóp oraz nadmierne obciążanie śródstopia. Haluksy bywają także efektem nieleczonego płaskostopia poprzecznego, które z kolei może być spowodowane mechanicznym rozluźnieniem aparatu więzadłowego czy chorobami układu ruchu, np. reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Skontaktuj się już teraz!

Fala uderzeniowa w leczeniu haluksów

Jedną z najnowocześniejszych metod wykorzystywanych w leczeniu haluksów jest terapia falą uderzeniową. Oczywiście należy mieć świadomość, że przy jej pomocy nie da się usunąć haluksów – do tego potrzebny jest zabieg operacyjny albo stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych, które w przychodni Body Move przygotowujemy na podstawie komputerowego badania stóp naszych pacjentów. Fala uderzeniowa pomaga jednak zredukować stan zapalny w obrębie zmienionych chorobowo tkanek, a także zmniejszyć dolegliwości bólowe i podnieść jakość życia. Pozwala to w zdecydowanie większym komforcie oczekiwać na zabieg operacyjny albo wspomagać terapię prowadzoną przy użyciu wkładek.

Fala uderzeniowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Terapia falą uderzeniową – znana także jako ESWT – polega na poddawaniu tkanek działaniu ukierunkowanego promienia energii. Pobudza ona naturalne procesy tworzenia zdrowych komórek, poprawia krążenie krwi, stymuluje tworzenie kolagenu, zmniejsza napięcie mięśniowe, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Sam zabieg nie jest mocno skomplikowany. Na stopę z haluksem najpierw nakłada się specjalny żel i przykłada głowicę emitującą promień energii – trwa to od 4 do 10 minut, w trakcie których emitowanych jest 2000 „uderzeń” energii. Większość pacjentów naszej przychodni zauważa znaczne zredukowanie dolegliwości bólowych już po pierwszych 2-3 zabiegach, choć zaleca się, by pełna seria obejmowała 5 zabiegów przeprowadzonych w ciągu 3 tygodni.

Fala uderzeniowa w leczeniu haluksów – ważne informacje

Terapia falą uderzeniową jest bezpieczna, mało inwazyjna, nie powodująca poważniejszych skutków ubocznych – można stosować ją u osób w różnym wieku, zarówno u młodych pań, które zauważają u siebie pierwsze oznaki haluksów, jak i kobiet powyżej 50. roku życia, u których są one już w stadium zaawansowanym. Co ważne, do jej przeprowadzenia nie jest koniecznie skierowanie od lekarza rodzinnego czy ortopedy – podczas bezpłatnych konsultacji w przychodni Body Move nasi specjaliści zapoznają się z problemem oraz ewentualną dokumentacją medyczną i rozpoczną terapię.

Wszystkie osoby borykające się z nieestetycznymi i bolesnymi haluksami zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją! Terapia falą uderzeniową (https://bodymove.pl/fala-uderzeniowa-warszawa/) to skuteczny element ich leczenia!

Polecamy również:

Czy fala uderzeniowa boli ?

Czy fala uderzeniowa boli? Jedną z najbardziej nowoczesnych i najchętniej wybieranych metod fizjoterapii, stosowanych w leczeniu przewlekłego bólu spowodowanego urazami w obrębie narządów ruchu, jest fala uderzeniowa. To niezwykle skuteczna, bezinwazyjna metoda, która...

Ból pięty przy chodzeniu – co może oznaczać?

Ukryte na co dzień w obuwiu stopy rzadko przykuwają naszą uwagę, a to przecież na nich opiera się cały ciężar ciała – o urazy czy stany przeciążeniowe stóp nie jest trudno. Bardzo uciążliwy bywa zwłaszcza ból pięt przy chodzeniu, który może bardzo utrudnić codzienne...

Leczenie haluksów falą uderzeniową

Haluksy to dość powszechne schorzenie, które dotyczy głównie kobiet – według statystyk, boryka się z nimi nawet 46% pań po 50. roku życia. Jednym z najnowocześniejszych sposobów leczenia haluksów jest fala uderzeniowa – oczywiście przy jej pomocy nie da się ich...

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Charakterystyczne objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego Każdy krok sprawia Ci ból? Najbardziej boli w okolicach pięty, zwłaszcza rano? To prawdopodobnie ostroga piętowa dolna lub górna. Dość częste schorzenie w tych czasach, które może mieć różne przyczyny....