Zapalenie kaletki podbarkowej leczenie objawy

 

Zapalenie kaletki podbarkowej – co to jest?

Zapalenie kaletki podbarkowej to kontuzja związana z przeciążeniem barku, głównie w skutek nawarstwiających się mikrourazów – tak jak w przypadku „kolana skoczka” nie jest to kontuzja, którą można złapać z dnia na dzień. Początkowo może ona w ogóle nie dawać o sobie znać. Zapalenie kaletki podbarkowej powodowane jest przez długotrwałe unoszenie ręki, np. podczas gry w tenisa,  czy podczas pływania a także podczas prozaicznych zajęć domowych takich jak mycie okien czy nawet trzepanie dywanów.. W konsekwencji doprowadza to do powstania ciasnoty pomiędzy głową kości ramiennej, a strukturami kostnymi oraz więzadłowymi, tworzącymi staw barkowy. Zdrowa kaletka ma wielkość „tik-taka”, natomiast kaletka która ma stan zapalny potrafi nabrzmiewać do rozmiarów „mentosa” i przez to robi się nacisk na zakończenia nerwowe które wysyłają bodźce bólowe.

zapalenie kaletki podbarkowej

Zapalenie kaletki podbarkowej – objawy

Do najczęstszych objawów zapalenia kaletki podbarkowej można zaliczyć: ból barku, głównie po wysiłku fizycznym ale nie tylko, bolesne ograniczenie ruchów ramionami, a także ból pojawiający się podczas unoszenia ramion nad głowę. Bóle mogą się nasilać i powodować osłabienie, a także sztywność mięśniową. Bardzo często ograniczona jest rotacja barku na zewnątrz przez co kobiety nie są w stanie zapiąć sobie stanika z tyłu ponieważ wygięcie ręki za plecy stanowi duży problem. Bardzo często zapalenie kaletki podbarkowej promieniuje aż w stronę łokcie i nadgarstka przez co lekarze omylnie diagnozują to jako łokieć tenisisty.

Zapalenie kaletki podbarkowej – rozpoznanie

Dobry ortopeda najpierw przeprowadza wywiad z pacjentem. Pyta o uprawiane dyscypliny sportowe i wykonywany zawód, a także częstotliwość unoszenia ramion nad głowę, czy występowanie bólu w trakcie wykonywania ruchów barkiem. Następnie wykonuje się badanie USG barku, które jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie potrzeba do niego również żadnych przygotowań ani skierowania.

 Zapalenie kaletki podbarkowej – leczenie Warszawa

W przypadku gdy diagnoza wskazuje na zapalenie kaletki podbarkowej pacjenta poddajemy nowoczesnym terapiom: falą uderzeniową oraz laserem wysokoenergetycznym. W obu przypadkach są to zabiegi nieinwazyjne i bezbolesne o wysokiej skuteczności. Skuteczność terapii falą uderzeniową sięga 85% i często już 5 zabiegów wystarcza do tego by pozbyć się bólu. Jeszcze lepszy i szybszy efekt daje włączenie do terapii również lasera wysokoenergetycznego, który ociepla chore miejsce zwiększając efektywność leczenia.

 

Nie czekaj, zadzwoń już teraz: 501 205 303 lub 22 300 1579

Gabinet Warszawa

ul. Twardowska 3 Pn-Pt 10.00 - 20.00 gabinet@bodymove.pl (22) 300 15 00 501 205 303