Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności
RozumiemOdczuwany przy bieganiu, chodzeniu lub nawet zwykłym stawaniu na palcach silny ból to znak, że być może cierpisz na zapalenie ścięgna Achillesa które jest największym ludzkim ścięgnem, o długości aż 15cm.
Łączy ono dwa mięśnie łydki z kością pięty, umożliwiając ruch zginania, dzięki któremu możemy wykonywać takie czynności jak chodzenie, bieganie, wchodzenie lub schodzenie ze schodów czy skakanie w górę. Każdego dnia jest ono bardzo mocno obciążane i narażane na różne urazy, nie tylko u osób które uprawiają sport, ale również u osób nieaktywnych fizycznie. Zapalenie ścięgna Achillesa to najczęściej spotykana w przypadku tego ścięgna kontuzja, która może nieść ze sobą poważne skutki.
Główną przyczyną zapalenia ścięgna Achillesa jest nadmierne obciążanie go podczas np. biegania w połączeniu z licznymi mikrourazami. Do mikrourazów dochodzi zwykle gdy brak jest rozgrzewki, mamy źle dobrane obuwie lub zbyt dużą masę ciała. Niektóre choroby, takie jak reumatyzm, dna moczanowa, dysfunkcje stopy czy podudzia także przyczyniają się do rozwoju zapalenia Achillesa. Mikrourazy te w zdrowym, młodym organizmie ulegają naturalnej regeneracji, która jednak wraz z wiekiem jest jednak coraz wolniejsza, a samo ścięgno mniej odporne na uszkodzenia.
Zapalenie ścięgna Achillesa rozwija się stopniowo. Na początku ból pojawia się sporadycznie, najczęściej w trakcie treningu lub bezpośrednio po jego zakończeniu. Lekceważony z czasem przybiera na sile i zaczyna dokuczać nie tylko w trakcie chodzenia, ale również w czasie spoczynku nawet pod lekkim dotykiem. Dodatkowo pacjenci często sygnalizują występowanie opuchlizny oraz uczucia sztywności w obrębie ścięgna. Takie nieleczone zapalenie ścięgna Achillesa może doprowadzić nawet do osłabienia siły mięśni stopy. W tym wypadku głównym objawem są trudności w staniu na jednej nodze, a nawet wspięciu się na palce. Aby zapalenie ścięgna Achillesa mogło być zdiagnozowane, nie są potrzebne żadne specjalne badania. Ortopeda lub fizjoterapeuta stawia diagnozę na podstawie badania fizykalnego oraz wnikliwego wywiadu lekarskiego. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie kilku prostych ćwiczeń, a badanie USG stopy czy rezonans zleca się jedynie w wyjątkowych przypadkach.
Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa w dużej mierze zależy od tego jak poważny jest uraz oraz jak silne są dolegliwości bólowe zgłaszane przez pacjenta. Niestety wymaga ono czasu i cierpliwości, gdyż w skrajnych przypadkach może trwać nawet pół roku. W większości przypadków wystarcza leczenie zachowawcze, które obejmuje:
Wyjątkowo dokuczliwy ból można łagodzić stosując okłady z lodu lub dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, jak chociażby ibuprofen. W naszym gabinecie stawiamy na kompleksowe rozwiązania, które mają na celu jak najszybciej doprowadzić pacjenta do pełnej sprawności. Najskuteczniejszą obecnie metodą leczenia zapalenia ścięgna Achillesa są zabiegi fala uderzeniowa. Zmniejszają one znacząco ból, przyspieszają regenerację ścięgien, a nawet rozpuszczają zwapnienia. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny, którego skuteczność oscyluje w granicach 85%. Doskonałe uzupełnienie zabiegów falą uderzeniową stanowi laser wysokoenergetyczny. Taka łączona terapia daje jeszcze lepsze efekty leczenia zapalenia ścięgna Achillesa. Ponadto, w czasie leczenia wykonujemy dla pacjentów specjalne wkładki termoplastyczne, które zmniejszają ból i ułatwiają chodzenie w trakcie terapii. Tworzą one pod piętą specjalne kilkumilimetrowe podwyższenie, które sprawia, że ścięgno Achillesa nie będzie się w pełni rozciągało podczas codziennej aktywności, dzięki czemu szybciej się zagoi. Po zakończeniu terapii klin zastępowany jest indywidualnie dopasowanymi wkładkami ortopedycznymi, które zmniejszają ryzyko ponownego zapalenia ścięgna Achillesa. Zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie zajmie się Państwem dobry ortopeda z wieloletnim doświadczeniem.