Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Fala uderzeniowa Warszawa logo
Strona główna » Czy fala uderzeniowa boli?

Czy fala uderzeniowa boli?

24 stycznia 2019

Jedną z najbardziej nowoczesnych i najchętniej wybieranych metod fizjoterapii, stosowanych w leczeniu przewlekłego bólu spowodowanego urazami w obrębie narządów ruchu, jest fala uderzeniowa.

image

To niezwykle skuteczna, bezinwazyjna metoda, która polega na emitowaniu specyficznych fal akustycznych o wysokim ciśnieniu, które przenoszą swoją energię w obszar dotknięty urazem, intensyfikując proces regeneracji i poprawiając ukrwienie, co prowadzi do szybszego wyleczenia. Fala uderzeniowa do niedawna była stosowana jedynie w rozbijaniu kamieni nerkowych, jednak dzięki swojej prostocie i wysokiej skuteczności zaczęła być wykorzystywana również w fizjoterapii schorzeń ortopedycznych. Ze względu na fakt, iż jest to zabieg szybki i zwykle niezbyt bolesny, chętnie jest stosowana w leczeniu bólu spowodowanego urazami, głównie u sportowców którym zależy na ekspresowym wyleczeniu kontuzji. Fala uderzeniowa jest również chętnie stosowana w gabinetach kosmetycznych jako skuteczna metoda walki z uporczywym cellulitem.

Zasada działania fali uderzeniowej

Do wytworzenia fali uderzeniowej niezbędne jest specjalne urządzenie, które generuje fale akustyczne o wysokim ciśnieniu i za pomocą specjalnej głowicy aplikuje je na powierzchnię ciała w formie impulsów. Fala uderzeniowa wnikając w głąb ciała na głębokość około kilku centymetrów dociera dokładnie do miejsca bólu, nie oddziałując w żaden sposób na tkanki otaczające. W ten sposób poprawie ulega metabolizm i mikrocyrkulacja w obrębie tkanek miękkich oraz ścięgien, a dodatkowo zmniejszeniu ulegają napięcia mięśniowe i usuwane są złogi wapnia i kwas mlekowy. Fala uderzeniowa, poprzez stymulację produkcji kolagenu dodatkowo przyspiesza proces odbudowy tkanek, prowadzący do całkowitego wyleczenia.

Nie wiesz czy fala uderzeniowa to dobry zabieg dla Ciebie? Przyjdź na bezpłatną konsultacje z fizjoterapeutą.

Fala uderzeniowa – jak wygląda zabieg?

Przed rozpoczęciem zabiegu fizjoterapeuta lokalizuje za pomocą dotyku lub badania USG centrum obszaru w którym odczuwany jest ból, a następnie nakłada na ten obszar specjalny żel sprzęgający. Specjalny aparat generuje wysokociśnieniową falę akustyczną, która za pomocą głowicy trafia do ludzkiego ciała. Głowica musi być bardzo dokładnie przyłożona, gdyż tylko w ten sposób zabieg przyniesie oczekiwane efekty. Pojedyncza sesja terapeutyczna trwa zazwyczaj nie więcej niż 10 minut, choć jej dokładny czas jak również moc fali ustalana jest indywidualnie, po uwzględnieniu rodzaju schorzenia i stopnia nasilenia bólu. Choć fala uderzeniowa boli to jest zabiegiem całkowicie nieinwazyjnym w jej trakcie może pojawić się u pacjenta mniej lub bardziej nasilony ból, zależny od stopnia zaawansowania choroby, wrażliwości na bodźce, toczącego się stanu zapalnego, chorób współistniejących. Nie jest on jednak na tyle silny, by było niezbędne znieczulenie, zresztą precyzyjny charakter zabiegu pozwala na wykonywanie w trakcie przerw, dzięki czemu jest bardzo dobrze tolerowany nawet przez pacjentów wyjątkowo wrażliwych na ból. Kompletna terapia obejmuje zazwyczaj 4-6 zabiegów, a każdy z nich jest coraz mniej bolesny, prowadząc do całkowitego wyleczenia urazu.

Fala uderzeniowa – wskazania i przeciwskazania

Ze względu na fakt, iż fala uderzeniowa jest metodą nieinwazyjną i całkowicie bezpieczną, przeciwskazań do przeprowadzenia zabiegu jest naprawdę niewiele. Bezwzględnie nie może być stosowana u pacjentów po niedawno przebytym zawale serca oraz tych, którzy aktualnie stosują terapię sterydami. Kolejnym przeciwskazaniem jest aktywnie toczący się proces nowotworowy oraz takie schorzenia jak osteoporoza czy hemofilia. Terapia falą uderzeniową nie jest również polecana w przypadku kobiet w ciąży, zwłaszcza jeżeli zabieg ma być wykonywany w okolicy lędźwiowo- krzyżowej, a także u osób u których występuje silny stan zapalny z wysoką gorączką. Jeśli chodzi o wskazania do stosowania, to w przypadku fali uderzeniowej lista jest długa i obejmuje między innymi: bóle po urazach kończyn i okolic pachwin, staw rzekomy, łokieć golfisty oraz łokieć tenisisty, bóle i zapalenia przyczepów mięśni, bóle stawów barkowych i nadgarstka, ostroga piętowa, ból ścięgien rzepki czyli tzw. kolano skoczka, ból ścięgna Achillesa, nadmierne napięcie mięśniowe czy zwapnienia w ścięgnach. Choć czasami pierwsze zabiegi bywają bolesne, to nie warto rezygnować z terapii falą uderzeniową, gdyż w wielu przypadkach efekty są na tyle duże, że niwelują konieczność przeprowadzenia operacji.

Zainteresuje Cię również

Logotyp
28 września 2020

Fala uderzeniowa skupiona vs fala uderzeniowa radialna

Zabiegi fizjoterapeutyczne są szeroko wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju schorzeń narządów ruchu. Pozwalają zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz zniwelować stan zapalny, a tym samym przywrócić pełną sprawność. Jedną z najskuteczniejszych i cieszących się największą popula ...

Czytaj więcej
Logotyp
3 maja 2020

Fala uderzeniowa na NFZ

Wśród zabiegów fizjoterapeutycznych dużą popularnością cieszy się fala uderzeniowa. Wykorzystywana jest ona przede wszystkim w celu zlikwidowania przewlekłego bólu spowodowanego schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego, ale również redukcji blizn czy cellulitu. Jak wygląda ten zab ...

Czytaj więcej
Logotyp
26 marca 2019

Przeciwwskazania do terapii falami uderzeniowymi

Przeciwwskazania do terapii falami uderzeniowymi dzielą się na względne i bezwzględne. Mogą to być: aktywna choroba nowotworowa, hemofilia czy zaburzeniami krzepnięcia krwi. ...

Czytaj więcej
Zadzwoń teraz Zapisz się online

Skontaktuj się z nami

Footer icon
Adres
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa
Footer icon
Godziny otwarcia
Pon-Pt: 8:00 - 21:00
Sobota : 8:00 - 14:00
Footer icon
E-Mail
gabinet@fala-uderzeniowa.warszawa.pl